BRONČANI STATUS

EKOŠKOLA-BRONČANI STATUS

RAVNA GORA, 14.7.2020.

TEKST: Tina Majnarić

Hrvatsko povjerenstvo Zaklade za odgoj i obrazovanje za okoliš odobrilo je našoj Ekoškoli obnavljanje statusa međunarodnog programa Ekoškole.

Naša je škola ispunila uvjete te kroz sedam koraka izvršila potrebne radnje za obnovu ovoga statusa. Čestitke pedagoginji Moniki Bajt Stepić i učiteljici biologije Hankiji Salihović Musić na uloženom trudu i angažmanu zbog postignutog uspjeha u međunarodnom programu Ekoškole.

LETAK EKO ŠKOLE

EKO HIMNA

Naša eko himna

Naša učenica Iva Bolf i glazbena radionica pod vodstvom učiteljice Nedjeljke Poljančić skladali su našu eko himnu. Poslušaje !

Eko_himna.wma (2.69 MB)

objavio: Administrator   datum: 6. 10. 2014.

SASTANCI EKO ODBORA
EKO ŠKOLE KAO NAČIN ŽIVLJENJA

Međunarodne Eko-škole su program osmišljen za provedbu smjernica odgoja i obrazovanja za okoliš na razini čitavih škola. Program Eko-škola jasno određuje i usmjerava način na koji se nastavni sadržaji o zaštiti okoliša, koji su dio redovnog nastavnog plana i programa, primjenjuju u svakodnevnom životu škole. Ovakav pristup pomaže učenicima, u svijesti svakog od njih, shvatiti kolika je važnost zaštite okoliša. Posebna pozornost posvećuje se pitanjima smanjivanja i zbrinjavanja otpada, racionalnog korištenja energije i vode i uređivanju školskog okoliša. Svi sudionici života u Eko-školi: učenici, nastavnici, administrativno i tehničko osoblje škole, roditelji, javna i mjesna poduzeća, predstavnici lokalne uprave i dr., zajednički poduzimaju niz praktičnih koraka i aktivnosti s ciljem smanjenog opterećenja okoliša. Učenici Eko-škole zainteresirani su i aktivni u prenošenju svoje odgovornosti na obitelj i širu zajednicu, oni žive "EKO".

Eko-škole su program i sustav nagrađivanja. Program može prihvatiti svaka škola u kojoj su svi njezini stanovnici voljni odabrati eko kao dugoročni cilj i način življenja. Škole se nagrađuju Zelenom zastavom sa znakom Eko-škole koja se može izvjesiti na zgradi škole ili izložiti u predvorju. Škole također dobivaju i povelju (certifikat) Zaklade za odgoj i obrazovanje za okoliš, pravo na logo (znak škole) koji će se nalaziti na dopisima, stječu mogućnost medijske promidžbe u Hrvatskoj i svijetu, te različite poklone (računala ili drugu školsku opremu) od predstavnika lokalne zajednice, kumova (sponzora) i dr.

Program zahtijeva dosljedno poštivanje zadanih međunarodnih smjernica i kriterija, a ugledni status Eko-škole stiče se kroz četiri osnovna stadija:

1. PRIJAVA ZA SUDJELOVANJE U PROGRAMU EKO-ŠKOLE
  2. IZRADA I PROVEDBA PROGRAMA EKO-ŠKOLE
  3. PRIJAVA ZA STATUS EKO-ŠKOLE
  4. OBNAVLJANJE STATUSA EKO-ŠKOLE

Naša škola odlučila se prijaviti za sudjelovanje u programu Eko-škole. Da bismo u tome uspjeli moramo proći i napraviti 7 koraka.

1. Prvi korak je osnivanje Odbora Eko-škole. Odbor je sastavljen od sljedećih članova: ravnateljica škole, pedagogica, učitelja koordinatora, učenika iz učeničkog eko odbora, roditelja, tehničkog osoblja, predstavnika lokalne samouprave, predstavnika lokalnog gospodarstva, predstavnika lokalnih ekoloških i dr. udruga.

Uloga je:

• provođenje programskih koraka
  • konstituirajuća sjednica
  • popis članova - javno vidljiv
  • vođenje zapisnika

2. Drugi korak

Ocjena trenutačnog stanja:

• količina otpada
  • potrošnja energije i vode
  • stanje okoliša
  • kako učenici dolaze i odlaze iz škole
  • zastupljenost u nastavnim i izvannastavnim skupinama, zadati obrasci

3. Treći korak

Plan djelovanja: odabrati temu - Voda, Energija, Otpad, Bioraznolikost, Prijevoz, Zdrav život

popunjavanje tablica: zadaci u godišnjem planu, nositelji realizacije, vrijeme realizacije, način evaluacije, praćenje realizacije, povezivanje s redovitom nastavom i slobodnim aktivnostima, plan djelovanja potvrđuje se na 1. sjednici odbora

4. Četvrti korak

Ostvarivanje programskih ciljeva

• analiza predviđenih zadataka
  • podjela zaduženja, izvršenje zaduženja - eko-patrole
  • odbor određuje eko-patrole
  • nadzorni posjeti iz nacionalne koordinacije - regionalni koordinator SAVJETODAVNO tijekom školske godine prati, upućuje, usmjerava od prijave do provođenja svih sedam koraka

5. Peti korak

Rad prema nastavnom planu i programu

• implementiran u planove i programe rada svih nastavnih predmeta i slobodnih aktivnosti (uključiti sve nastavnike)
  • popis nastavnih jedinica koje obrađuju ekološke teme
  • dokumentirati nastavne jedinice - obrazac - zelenom točkicom obilježiti nastavnu jedinicu u dnevniku i priložiti pripremu za sat

6. Šesti korak

Obavještavanje javnosti i uključivanje medija (označiti program u školi - stalni pano za posjetitelje i u zbornici za učitelje)

• odrediti logo škole, vizualni identitet
  • organizirati Dan Eko-škole
  • obavještavati medije
  • izdavati školske novine ili brošure
  • organizirati akcije u suradnji s lokalnom zajednicom
  • povezati se i surađivati s drugim Eko-školama
  • povezati se i surađivati s lokalnim ekološkim udrugama u realizaciji projekata
  • oglašavanje programa u školskoj zgradi

izložiti na stalni pano:

• nacionalni plakat Eko-škole
  • potvrdu o uključivanju;
  • službeno znakovlje;
  • nacionalnog koordinatora;
  • logo Eko-škole;
  • Eko-kodeks svoje Eko-škole