Projektni dan Dvorac Stara Sušica, 10. listopada 2012.

Projektni dan u dvorcu Stara Sušica, 10. listopada 2012.

Povodom Dana škole održan je u dvorcu Stara Sušica projektni dan tijekom kojeg su svi učenici i učitelji sudjelovali u tematskim radionicama na temu dvorca.

Učenici su se vrlo aktivno angažirali u svim aktivnostima i stjecali nova znanja i spoznaje na malo drugačiji način. Održan je dan bez školskog zvona – projektni dan „Dvorac Stara Sušica“. Sudjelovali su svi učenici Osnovne škole Dr. Branimira Markovića Ravna Gora te područnih škola Stari Laz i Stara Sušica. Svi su zajedno ušli u čaroban svijet prošlosti, u vrijeme Zrinskih i Frankopana, u vrijeme princeza, prinčeva, stražara, dvorjana… Učenike i učitelje je dočekala voditeljica dvorca gospođa Vlasta Gudac te ih ljubazno ugostila. Dvorac Stara Sušica u vlasništvu je Doma mladih Rijeka, a ravnatelj gospodin Mario Kajapi također je posjetio učenike i obišao sve radionice te pokazao izrazito oduševljenje prema radu i maštovitosti učenika. Na brojnim radionicama učenici su zajedno sa svojim učiteljima i voditeljima pokazali svoju kreativnost, maštovitost i entuzijazam. I mališani iz vrtića pridonijeli su projektnom danu izrađujući slikovnicu i maketu dvorca. Tako su se u sklopu projektne nastave predstavile radionice razredne i predmetne nastave. Najmlađi učenici, oni od 1. do 4. razreda, bili su posebno oduševljeni ovakvim oblikom nastave: izrađivali su maketu dvorca, oslikavali dvorac kroz sva godišnja doba, uvježbavali igrokaz, izrađivali su novčiće iz vremena Zrinskih i Frankopana, istraživali dvorce kroz županiju. Učenici prvog razreda pripremali su igrokaz koji su predstavili na Danu škole, a ujedno su i izrađivali šarenu kočiju na hamer papiru, kočiju u kakvoj se nekad davno vozila princeza. Drugi je razred izradio slikovnicu „Dvorac iz bajke“ koja prikazuje povijest Zrinskih i Frankopana te Katarinine novčiće na poklopcima od jogurta, učenici trećeg razreda izradili su zanimljiv plakat o dvorcima u županiji, a uz to su i pisali sastavak o dvorcu. Maketu dvorca i prikupljanje podatak od čega je sve dvorac izgrađen i kako izgleda istraživali su učenici četvrtog razreda. Na projektnom danu sudjelovali su i naši učenici iz područnih odjela u Staroj Sušici i Starom Lazu. Troje mališana je u tehnici tuša i akvarela s puno strpljena prikazalo kako izgleda dvorac u proljeće, ljeto, jesen i zimu.

U radionicama predmetne nastave ( geografska, matematička, glazbeno-scensko-vjeronaučna, radionica hrvatskog jezika, engleskog jezika, njemačkog jezika i prirode te radionica tjelesne i zdravstvene kulture ) učenici su također na vrlo zanimljiv način izrađivali svoje uratke. Radionica tjelesne i zdravstvene kulture pod nazivom „Stare viteške igre i običaji“ je okupila najveći broj učenika, njih 24, od petog   do osmog razreda. Cilj projekta bio je upoznati život ljudi u stara vremena i njihove igre i zanimacije. Učenici su sami izrađivali lukove i strijele, koplja, mete i obruče od drveta. Unatoč lošem vremenu učenici su se jako dobro zabavili i pritom nešto novo naučili.    Radionica „Kolači i pite iz vremena zrinsko-frankopanskih“ okupila je nekoliko predmetnih učitelja i njihovih učenika. Radilo se mnogo toga: pisali su se stari recepti, a potom prevodili na standardni hrvatski jezik, engleski jezik i njemački jezik. Veliko zanimanje pobudila je i sama izrada starih kolača. U radionici „Astronomija u 18. stoljeću“ učenici  pod vodstvom učitelja geografije su na hamer papiru prikazali razvoj astronomije kao znanosti od srednjeg vijeka do današnjih dana. Uputili su nas o osobitostima geocentričnog i heliocentričnog sustava.

Matematička radionica pod nazivom „Rimske i arapske brojke“ je radila usporedbu rimskih i arapskih brojeva. U kreativnoj i interaktivnoj radionici „Papevama i tancama pa šuški“ od 22 učenika uvježbavao se ples i scenska igru o Zrinskima i Frankopanima. Projektni dan se još jednom pokazao kao vrlo zanimljiv oblik nastave koji učenici vole budući da su radili u skupinama, pokazivali svoju kreativnost i maštovitost, a pritom i naučili nešto novo.

Rezultati svih radionica bili su predstavljeni na priredbi koja se održala 15. listopada 2012. Povodom Dana škole, a izložba svih radova bila je dostupna zainteresiranima u prostoru ravnogorske knjižnice.

Prezentacija Projektnog dana nalazi se u prilogu.

Projektni_dan_2012._Dvorac_Stara_Susica....pptx (6.92 MB)

objavio: Unknown   datum: 19. 10. 2012.

« Ožujak 2024 »