Music to all - glazba svima u Ravnoj Gori, #Erasmus+ projekt

RAVNA GORA, 4.4. - 8.4.2022.

Tekst: Martina Majetić

Učenici i djelatnici Osnovne škole dr. Branimira Markovića bili su domaćini međunarodnog Erasmus+ Projecta Music to all(Glazba svima). Ugostili su učenike i djelatnike iz Litve, Poljske, Rumunjske, Španjolske i Turske. Projekt čiji je cilj povezivanje različitih naroda, kultura i jezika započeo je 2019., a u završnu fazu ulazi 2022. godine. provođenje projekta obilježila je globalna pandemija corona virusa, a u posljednje vrijeme i rat. Projekt koji povezuje univerzalnim jezikom - jezikom glazbe i pjesme sudionicima je omogućio povezivanje na emocionalnoj i osobnoj razini što je svima bilo prijeko potrebno.

Koordinatorica projekta u Osnovnoj školi Dr. Branimira Markovića, Žaklina Majetić Mufić u organizaciju i provedbu projekta uključila je sve djelatnike i učenike škole. U vremenima opće nesigurnosti i neizvjesnosti pokazali smo kako se zajedništvom i timskim radom može puno postići.

Svečani program otvorenja započeo je u školskoj sportskoj dvorani. Program je započeo svečanom intonacijom hrvatske himne u izvedbi učiteljice glazbene kulture, Vanje Zelčić. Pozdravne govore održali su  predstavnici lokalne vlasti te ravnateljica škole Nataša Možgon Kauzlarić.

Nakon svečanog otvorenja uslijedilo je upoznavanje sudionika te provođenje glazbene (zborske) radionice koju je predvodila Žaklina Majetić Mufić. Sudionici su pripremali zajedničku pjesmu za izvedbu na svečanom koncertu u Domu kulture Ravna Gora. U popodnevnim satima Ivana Padavić održala je tekstilnu radionicu za djecu koja se temeljila na japanskoj tehnici shibori. Djeca su svojim kućama ponijela uspomenu u obliku jastučića od tkanine koji su sami izradili.

Prvi dan smo proveli pjevajući, a utorak je bio posvećen upoznavanju hrvatskih tradicionalnih plesova te posjetu Plitvičkim jezerima. Iako je dan proveden u pješačenju gosti su bili oduševljeni prirodnim ljepotama Plitvičkih jezera o čemu svjedoči i zajednička slika koja je nastala ispred Velikog slapa. U Ravnu Goru vratili smo se u  kasnim večernjim satima prepuni dojmova i novih prijateljstava.

Zajednička fotografija sudionika Erasmus+ Projecta Music to all

Srijeda je u prijepodnevnim satima bila rezervirana za posjeti Rijeci, predstavnicima Primorsko-goranske županije, a neki su po prvi puta vidjeli more te oduševljenju nije bilo kraja. U Guvernerovoj palači sudionike projekta ugostile su  zamjenica primorsko-goranskog župana Marina Medarić i pročelnica UO za odgoj i obrazovanje Edita Stilin. U popodnevnim satima uslijedio je povratak u Ravnu Goru gdje je održana još jedna radionica tradicionalnih plesova koju je vodila Gordana Gerić Paulić.

Četvrtak je bio “finalni“ dan u kojemu su se sudionici pripremali za svečani koncert u Domu kulture u kojemu su sudjelovali i lokalni zborovi kojima dirigira Žaklina Majetić Mufić. Nastupala je Vokalna skupina Vitaneo, Mješoviti pjevački zbor Gimpl, Dječji pjevački zbor Brezice te sudionici projekta koji su zajednički otpjevali naučene pjesme te otplesali ples na pjesmu Diridika.

U petak smo gostima predstavili glazbenu baštinu Gorskog kotara. U suradnji s Davorom Grgurićem, predsjednikom udruge „Glazbeni susreti Gorskog kotara“ održan je koncert heligonkara. Sudionicima projekta predstavili su se osnovnoškolci Dylan Gašparac i Mark Poje iz Hrvatskog u pratnji Matije Turka.

Popodnevni sati bili su prepuni pomiješanih emocija. Sretnih zbog novih prijateljstava i iskustava koje su sudionici projekta međusobno razmijenili, a tužnih zato što je došlo vrijeme rastanka i oproštaja.

Učenici i djelatnici Osnovne škole Dr. Branimira Markovića osjećali su veliko zadovoljstvo i ponos što su bili domaćini međunarodnog projekta te što su u teškim vremenima ljudima vratili osmijeh na lice i nadu u zajedništvo. Radujemo se novim projektima i mobilnostima.

objavio: Žaklina Majetić Mufić   datum: 18. 4. 2022.