20. FESTIVAL KOMORNE GLAZBE

RAVNA GORA, 15. rujna 2023.

Tekst: preuzeto Novi list

Festival komorne glazbe u Ravnoj Gori tijekom dvadeset godina kontinuiranog umjetničkog djelovanja postupno je rastao kvalitetom i kvantitetom. Kako nam je rekla Ravnogorka Nada Majnarić, izvrsna pijanistica i pedagoginja europske reputacije te alfa i omega ove kulturne priredbe, na prvim koncertima festivala prije dvadeset godina nastupila je tek nekolicina umjetnika, uglavnom njezinih glazbenih kolega i prijatelja. Budući da je interes interpreta za sudjelovanje na Festivalu rastao iz godine u godinu, u dva desetljeća njegova postojanja na njemu je do danas sudjelovalo preko stotinu eminentnih naših i inozemnih umjetnika svih glazbenih profila, te je ova ravnogorska priredba s vremenom postala regionalni kulturni brend.

Suradnja Festivala i škole

Podsjetimo, postoji prisna suradnja između Festivala i ravnogorske Osnovne škole Dr. Branimira Markovića te mnoga djeca škole godinama sa zanimanjem redovito prate glazbena festivalska događanja. Zahvaljujući poticaju (i) ove priredbe sve je veći broj djece koja se počinju aktivno baviti glazbom odabirom i učenjem sviranja pojedinih glazbala, što je ponukalo organizatore da ubrzo nakon osnivanja Festivala djeci koja su savladala prve vještine sviranja raznih instrumenata omogući nastup kraćim programom u dijelu jedne od festivalskih večeri. Ta se ideja pokazala vrlo dobrom, jer mladi postupno stječu sigurnost i iskustva u javnom nastupu, a interes za javnim nastupom postajao je sve veći. Tako je zbog povećanog interesa učenika iz ovog goranskog kraja, unazad dvije godine, jedna koncertna večer Festivala rezervirana samo za nastupe mladih. Organizatorica Festivala Nada Majnarić bez sumnje uspješno motivira i nadahnjuje mlade za eventualni budući poziv glazbenih reproduktivaca. Na ovogodišnjoj trećoj glazbenoj večeri jubilarnog 20. festivala nastupilo je devet odabranih mladih umjetnika, dvije pijanistice i sedam na drvenim puhačkim glazbalima.

Devetogodišnja učenica klavira Katja Vukonić polaznica – kao i ostali sudionici koncerta – OŠ Dr. Branimira Markovića Ravna Gora, prošle se godine upisala u Glazbenu školu »Ivo Tijardović« u Delnicama. Ona je tehnički sigurno svirala jednostavnu Etidu I. Berkovića kao i Allegro iz Zaigrane sonatine I. Kordića, a flautistica Hana Mirković (13), polaznica 5. razreda glazbene škole u Delnicama, prošlogodišnja dobitnica 2. nagrade Međunarodnog natjecanja »Dugoselski nocturno«, intonativnom je jasnoćom i lijepo oblikovnom frazom tumačila Souvenir Russe E. Kohlera. Jana Vukonić (10) sa sedam je godina počela učiti klavir, a sljedeće se godine upisuje u delničku Osnovnu glazbenu školu. Imponirala je njezina muzikalnost izvedbe II. stavka Sonatine T. Haslingera. Dorotea Stepić (14), učenica flaute glazbene škole u Delnicama, inventivno je svirala skladbe revijskog obilježja Buenos Aires i Tango argentino-Milonga A. Kabilja, a tumačenjem skladbe Suze M. Petroviča Musorgskog, Jana Vančina (13), polaznica 6. razreda klavira delničke glazbene škole, slušateljima je pružila lijepi glazbeni doživljaj.

Uspješna festivalska večer

Katja Kauzlarić (13) pohađa 6. razred flaute delničke Osnovne glazbene škole i ove je godine s velikim uspjehom sudjelovala na više glazbenih natjecanja. Za svoj nastup odabrala je melodiozni stavak Zimu iz ciklusa Četiri godišnja doba A. Vivaldija, interpretiran ugodnim tonom intonativne čistoće i primjerenim stilom. Klarinetistica Neva Margitić, polaznica 6. razreda delničke Osnovne glazbene škole, lijepim otvorenim tonom, izražajnim legatima te mekanim staccattom donijela je stavak Promenade R. Clerisea, a flautistica Lana Šepac (17), nakon Glazbene škole u Delnicama, obrazovanje nastavlja u karlovačkoj glazbenoj školi, a sudjeluje i na seminarima za flautu. Svirajući Nocturno E. Esiha i zahtjevnu Sonatu u C-duru G. Donizettija, melodioznošću i ritmičkom preciznošću te osobnim pristupom ostvarila je zanimljivo glazbeno kazivanje.

Na kraju ovog dijela festivalske večeri predstavio se sedamnaestogodišnji saksofonist Vito Margitić. Nakon završene osnovne delničke Glazbene škole bio je nagrađen kao najbolji učenik, a obrazovanje nastavlja u Glazbenoj školi Karlovac. S mnogo uspjeha sudjeluje na našim i međunarodnim glazbenim natjecanjima, član je puhačkih orkestara KUD-a »Sloga« Ravna Gora, Glazbene škole Karlovac te Ansambla saksofona karlovačke škole. Interpretirajući skladbu Valse Vanite R. Wiedofta, Vito je sočnim tonom, dinamičkim gradacijama i posebnim senzibilitetom ostvario zrelu i atraktivnu izvedbu za što je bio nagrađen posebnim pljeskom.

Klavirska pratnja solistima klaviristice Nade Majnarić bila je diskretna i nenametljiva, te je umnogome pridonijela cjelokupnom uspjehu festivalske večeri. Gost večeri bio je Ansambl Glazbene škole Karlovac, sekstet sačinjen od raznih tipova saksofona: soprana, alta, tenora i baritona. Ovi daroviti mladi glazbenici (među kojima je i Ravnogorac V. Margitić) vrlo su upečatljivom zajedničkom svirkom interpretirali obrade stilski i žanrovski raznolikih djela te nazočnim slušateljima pružili poseban glazbeni doživljaj.

Rezimirajući ovu glazbeno-pedagošku koncertnu večer Gorana na ovogodišnjem jubilarnom ravnogorskom Festivalu, mladi su muzičari potvrdili svoju darovitost i pokazali da je pred njima moguća uspješna glazbena budućnost koju mogu ostvariti ustrajnim radom, osobnom voljom i željom te uz pomoć sredine u kojoj žive i školuju se, a Festivalu želimo svake godine sve više nastupa uspješnih mladih umjetnika.

Ponosni smo na naše učenike, mlade umjetnike, koji glazbom oplemenjuju i stvaraju ljepšu budućnost!

objavio: Žaklina Majetić Mufić   datum: 20. 9. 2023.