POSJET OPG-u PČELARSTVO BURIĆ

VRBOVSKO, 11. rujna 2023.

Tekst: Gordana Podobnik

Učenici 4. razreda s učiteljicom Gordanom Podobnik posjetili su OPG Pčelarstvo Burić na području grada Vrbovskog.

Domaćin nas je dočekao uz cestu u mjestu Presika, a zatim je krenuo naš čudesni dan otkrivanja novog svijeta.

Na samom početku poučene staze Api-Medonja  predstavljen je cilj poučne staze. Kraj svake pločice zastalo se i naučilo nešto novo iz svijeta pčela. Piktogrami su dočaravali kada neki cvijet daje najviše peludi, koji je to dio godine, a naučilo se i što je pelud, nektar, matična mliječ. Naučili su razliku između meda i meduna, upoznali koje cvjetove pčele vole više, a koje manje, naučili što radi zelena uš na zimzelenom stablu. Zanimljivi su im bili i cvatovi zlatošipke, visoke biljke brojnih žutih cvjetića koja daje harnu pčelama posljednjih dana ljeta. Poučna staza je sigurna, široka i nalazi se između grmlja i stabala. Posebno smo se razveselili ugledavši hrast, jer hrastova u Ravnoj Gori baš i nema.

Nakon izlaska na livadu učenike je zadivio prekrasan pogled koji se pruža vrlo daleko, a u bogatstvu šume i gora prepoznao se Klek kao i repetitor Mirkovica. No, učenike  je najviše razveselila ponuda na stolovima unutar šatora. Kušali su dvije vrste meda, i pronašli onaj koji njima više odgovara.  Dio učenika posvetio se kušanju i isprobavali su i isprobavali, mljackali, objašnjavali što im je bolje kod meduna, a što kod bagremovog meda. Oduševili su ih kolači domaćice Monike, a posebno su uživali u limunadi zaslađenoj medom. Gđa Monika objašnjavala je razliku između šećera i zaslađivanja medom i isticala je prednosti meda, te važnost pijenja vode uz konzumaciju meda.

Ušli su u kućicu koja nudi api-terapiju. Saznali su da miris iz košnice djeluje ljekovito. Zadnji dio košnica nalazi se u prostoriji i inhalacijom se udiše miris.

Zadnji dio posjeta bio je posvećen učenju o košnici, njenim dijelovima, priboru za rad, opremi i odjeći pčelara. Pčelar Saša otkrio je način svoje zaštite od pčela, i upoznao učenike s mnoštvom zanimljivih informacija o pčelama, njihovom životu u košnici, suživotu, životnom vijeku, vrstama pčela, količini meda kojeg pčele proizvede u svom životu…

Svidio im se i hotel za solitarne pčele, i vjerojatno ćemo ga pokušati napraviti tijekom ove školske godine.

Nakon učenja u prirodi, učenici su kupovali proizvode prema svojoj želji, a uživali su i u ljuljanju na posebno lijepoj, prostranoj drvenoj ljuljačci koja je učenike zvala na druženje.

Posjet je bio vrlo stručno osmišljen, odmjeren i zanimljiv. Obitelj Burić svoju ljubav prema pčelama uspješno je prenijela  na sve nas, učenike, učiteljicu i mame koje su bile u pratnji. Posjetitelji iz Ravne Gore im zahvaljuju i žele im još mnogo tako lijepih predstavljanja.

Vratili smo se u Ravnu Goru puni dojmova. Na satovima koji su uslijedili pričali su o viđenom, o naučenom, o posebno interesantim informacijama. Dio spoznaja prenijeli su u prikaz stripovima, a dio učenika je pisao pričice i pjesme o pčelama. Pisali su sastavke, slikali pastelama, a  iz svega se vidi da je izvan-učionična nastava u svijet pčela bila vrlo korisna, poučna i zanimljiva. Pčele su dobile nove ljubitelje, a važnost pčela nadrasla je strah od uboda.

Učenje o pčelama i njihovom životu u prirodi učenici 4. razreda počeli su privoditi kraju Erasmus+ projekt „ Nordijski pristup za zeleniju školu“. Sljedeće učenje u prirodi i o prirodi bit će tijekom planinarenja na Risnjak još ove jeseni.

objavio: Žaklina Majetić Mufić   datum: 20. 9. 2023.