GORANSKO SIJELO

DELNICE, 17. svibnja 2022.

Tekst: Gordana Podobnik

Trideset godina već osnovne škole Gorskog kotara sudjeluju na Literarnom sijelu Matice hrvatske „ Govor mog zavičaja“.  Svake godine domaćin Sijela je jedna goranska škola.

Ove godine Literarno sijelo, održano je 17. 5. 2022. godine  u Osnovnoj školi“ I. G. Kovačić“,  u Delnicama.

Školu su predstavile učenice Josipa Burić i Karla Krepenc iz 2. razreda, Hana Mirković iz 5. razreda te Dorotea Stepić iz 6. razreda. Interpretirale su tekst „ Marija Vizjak, Micika Vizjakava“ i predstavile njen rad i doprinos na čuvanju zavičajne baštine. Njeno stvaranje možete pronaći na adresi :

Ona je godinama sakupljala članke vezane uz prošlost Ravne Gore, predstavljala ručni rad na izložbama. Šivala je nošnje prema fotografijama starijim od 100 godina, zapisivala pjesme koje su se pjevale te popisala sve obrtnike početkom 20. st.

Mentor učenicama je učiteljica Gordana Podobnik.

Uz 30. godišnjicu Sijela tiskan je  „ Goranski zbornik3 “u kojem je objavljeno šest istraživalačkih radova, koji govore o tradicijskim obrtima ili  o životu nekad i danas, nastalih u prethodnih deset godina. Objavljen je i autorski rad Matea Plešea koji je bio i predložen za državnu smotru Lidrana.

Istraživalačke radove u prethodnih 10 godina govorno su predstavili : Iva Bolf, Laura Štefanac, Paula Kvaternik, Andrej Kvaternik, Luka Mikuličić, Marko Skender, Matija Ožanić, Ana Marija Podobnik, Gabriela Čadež, Valentin Kolenc, Mateo Pleša, Antonio Erjavac, Vito Margitić, Dominik Krepenc, Nika Kolenc, Tonka Šćuka, Sandro Janeš, Dorotea Stepić i Katja Kauzlarić i  Neva Margitić.

Zbog covida jedno sijelo održano je online i  te je 2020. godine autorski rad Borne Podobnika predstavljen u e- knjizi.

objavio: Žaklina Majetić Mufić   datum: 20. 5. 2022.